چرا رنگ‌آمیزی فرآیندی آرامش بخش است؟

رنگ‌آمیزی به این دلیل آرامش بخش است که در هنگام انجام آن، به جای اینکه روی فکرهای منفی و نگرانی‌هایتان تمرکز کنید، درگیر فرآیندی خلاقانه و لذتبخش میشوید. رنگ‌آمیزی کردن به شما کمک میکند «خیال‌پردازی کردن»  را تمرین کنید و به دوران خوش کودکی برگردید. در این حالت بیشتر احساس آزادی و خلاق بودن به شما دست میدهد. همچنین، با رنگ‌آمیزی کردن قادر هستید از طریق انتخاب رنگهای مختلف، احساسات درونی خود را بهتر بروز دهید. 

البته فرآیند رنگ‌آمیزی مزایای بسیاری دارد؛ از کاهش استرس گرفته تا جلوگیری از بیماری‌هایی مثل آلزایمر. خب معمولا همه ما گاهی در زندگی دچار استرس میشویم. البته گاهی این استرس مفید واقع میشود، اما مقدار بیش از حد آن برای سلامتی مغز و بدن و همچنین روابط شما با دیگران، اصلا خوب نیست. در جامعه امروزی که پر از مشکلات و دغدغه‌هاست، استرس از هر راهی که بتواند خودش را به زندگی ما وارد میکند؛ استرس درس، کار، بیماری، سیاست، رویدادهای جهانی، جنگ، جنایات، مرگ و غیره، عواملی هستند که باعث ایجاد استرس میشوند. حتی اگر اخبار روز دنیا را دنبال نکنیم، مغز ما به طور ناخودآگاه هر اطلاعاتی را که ما در طول روز و در هر جایی میشنویم، ضبط میکند. در عصر اطلاعات، این مسئله به معنای بمباران شدن با انرژیهای منفی به طور دائمی است! چون هرچه باشد ما در جهانی زندگی میکنیم که پر از استرس است. چه کسی از کنار زدن انرژی‌های منفی و رسیدن به آرامش بدش می‌آید؟! مسلما هیچکس.

فرآیند رنگ‌آمیزی به شما کمک میکند تا بخشی از مغز که مرکز ترسها و استرسهاست را خاموش کنید و در نتیجه، کمی به خودتان استراحت بدهید. این فرآیند با گذشت زمان، باعث میشود تا آمیگدال که بخش مرتبط با احساسات در مغز است، با شدت کمتری به استرس واکنش نشان دهد.

درحالی که برخی از تحقیقات علمی ثابت کرده‌اند که فرآیند رنگ‌آمیزی به صورت فردی هیچ مزیتی ندارد، شواهد و حکایت‌هایی که افراد مختلف نقل میکنند، چیز دیگری نشان میدهند. دکتر پیرسون معتقد است که وقتی یک فرد رنگ‌آمیزی میکند، با تمرکز کردن روی رنگها و خانه‌های خالی تصویر، بخشی از مغز که مسئول ایجاد حس نگرانی و افکار منفی است را درگیر میکند. بنابراین، با وجود اینکه تحقیقات علمی نشان میدهند که فرآیند رنگ‌آمیزی به خودی خود یک درمان به حساب نمی‌آید، به عنوان بخشی از یک فرآیند وسیعتر به ما کمک میکند تا با احساسات ناراحت کننده راحت تر مقابله کنیم. 

رنگ‌آمیزی در دوران بارداری چه مزایایی دارد؟

رنگ‌آمیزی کردن در دوران بارداری و به خصوص در نزدیکی‌های پایان این دوره، هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. این فرآیند به مادر کمک میکند تا علاوه بر رهایی از استرس‌های زایمان، زمانی را به «ارتباط برقرار کردن» با فرزندش اختصاص دهد. وقتی شما به عنوان یک خانم باردار رنگ‌آمیزی میکنید، با جنین درون شکم خود ارتباط برقرار کرده و برای او انرژی مثبت و عشق میفرستید! حتی در این زمان میتوانید تکان خوردن کودک در شکمتان را حس کنید. رنگ‌آمیزی کردن باعث میشود شما به آرامش برسید، خوشحال باشید و فقط روی جنبه‌های مثبت بارداری و زایمان تمرکز کنید. این حس میتواند تا زمان زایمان درون شما باقی بماند و همین مسئله، روی سلامتی خودتان و کودکتان اثراتی مثبت میگذارد. 

منبع:

theselittlejoys.com

ombabycenter.wordpress.com