معمولا همه ما گاهی در خواب، رویا یا کابوسی میبینیم که معنای خاصی دارد. تا به حال برای این سوال که "آیا خواب‌ها عملکردی فیزیولوژیایی، زیستی و یا روانی دارند؟" پاسخ دقیقی ارائه نشده است. اما دانشمندان همچنان در حال تحقیق و فرضیه سازی هستند تا متوجه شوند چرا ما خواب میبینیم. رویاها و کابوس‌ها در حقیقت داستانها و تصاویری هستند که ذهن ما در هنگام خواب خلق میکند. وقتی شما بیدار هستید، افکار شما منطق خاصی دارند. وقتی به خواب میروید، مغز شما همچنان در حال فعالیت است، اما افکار یا رویاهای شما اغلب معنای خاصی ندارند. اگرچه این مسئله هنوز به طور قطعی اثبات نشده است، اما رویاهای ما معمولا بر اساس افکار، گفتگوها، فعالیت‌های اخیر و یا دیگر مسائل موجود در زندگی ما شکل میگیرند. 

محققان هنوز مطمئن نیستند که ما چرا خواب می بینیم، با این حال، نظریه‌های جالبی در این باره ارائه شده است. رویاهای شما ممکن است راه‌های مقابله با درگیریهای عاطفی زندگی شما باشند. یک نظریه جالب دیگر در مورد اینکه تاثیر خواب دیدن چیست میگوید: رویا دیدن به گرایش‌های خلاقانه ما کمک میکند. بسیاری از هنرمندان مشهور، در هنگام خواب به ایده فوق‌العاده‌ای برای خلق یک شاهکار هنری میرسند؛ چون در هنگام خواب، مانعی به نام «منطق» بر سر راه خلاقیت به خرج دادن شما وجود ندارد. 

اما تا به حال برایتان پیش آمده است که خواب «رنگ‌آمیزی کردن» ببینید؟ این خواب چه معنایی دارد؟

دیدن «رنگ‌آمیزی کردن یک تصویر» در خواب، نشان‌دهنده دوران کودکی است. شاید دیدن این خواب به این معنا باشد که شما فردی سبکبار هستید، نگرانی خاصی درباره مسئولیت‌هایتان ندارید و به راحتی از زندگی لذت میبرید. از طرفی دیگر، شاید دیدن این خواب به این معنا باشد که شما نیاز دارید در زمان بیداری و در زندگی روزمره خود بیشتر شبیه کودکان باشید؛ به خصوص اگر اخیرا همه چیز را به خود سخت گرفته اید! شاید نیاز دارید کمی به خودتان استراحت بدهید و کمی هم خوش بگذرانید. 

ممکن است این خواب به شما هشدار دهد که وقت خود را صرف فعالیت‌های بی‌ثمر و سطحی نکنید و به دنبال فعالیت‌ها و روابط معنی‌دار و عمیق بروید. به طرحی که در خواب در حال رنگ‌آمیزی کردن آن بوده‌اید دقت کنید. شاید این همان چیزی است که باید تمرکز و انرژی خلاق خود را صرف آن کنید. 

اگر در خواب دقیقا بین خطوط را رنگ‌آمیزی میکردید، احتمالا به این معناست که شما در بیداری روی اعمال خود به حد کافی کنترل دارید. یک معنای دیگر این خواب هم میتواند این باشد که شما در زندگی، همه چیز را بیش از حد کنترل میکنید. به عبارتی دیگر، همه چیز را به شدت سخت میگیرید و همین موضوع مانع میشود که واقعا زندگی کنید!

اگر در خواب خارج از خطوط را رنگ‌آمیزی میکردید، احتمالا فرد خودداری هستید. شاید از مرزهای متعارف خارج شده‌اید و دارید برای خودتان و یا نزدیکانتان مشکلی ایجاد میکنید؛ چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای.

یک فرضیه دیگر میگوید رنگ‌آمیزی در خواب نشان‌دهنده یک هدف در زندگی شماست که به لحاظ عاطفی روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید. یعنی دارید به دقت برای رسیدن به آن تلاش میکنید و دوست دارید نتیجه نهایی بی‌نقص و فوق‌العاده باشد. به میزانی از تصویر که در خواب رنگ‌آمیزی کرده بودید دقت کنید. این مقدار میتواند نشان‌دهنده فاصله شما تا رسیدن به هدفتان باشد. 

همچنین، دیدن رنگ‌آمیزی در خواب ممکن است نشان‌دهنده این باشد که ضمیر ناخودآگاه شما، به شما میگوید باید استعدادهای خلاقانه خود را بیشتر کشف کنید. این مسئله ممکن است کاملا واقعی باشد؛ مثلا شاید شما در یک فعالیت هنری مثل نقاشی، طراحی و یا تصویرگری استعداد داشته باشید. شاید هم نشان‌دهنده وجود خلاقیت دیگری در شما باشد که هنوز کشف نکرده‌اید. 

دلیل آخر هم میتواند این باشد ذهن شما سعی داشته بهتان بگوید که افکار منفی را از خود دور کرده و روی جنبه مثبت اتفاقاتی که برایتان رخ میدهند تمرکز کنید. 


منابع:

www.healthline.com

www.dreammoods.com

www.dreams.findyourlucky.com

www.dreambible.com

www.edreaminterpretation.org